NATO traži "transparentnu istragu" u Kumanovu i šuti o vezama jednog od napadača s bivšim američkim veleposlanikom u Skoplju
Jučer je čelnik NATO saveza Jens Stoltenberg pozvao "na suzdržanost svih uključenih u smrtonosne sukobe u Makedoniji i da se zaustavi nasilje koje je nakon dva dana za sobom ostavilo najmanje 22 mrtvih", prenose mediji iz sjedišta NATO saveza u Bruxellesu.
"Pozivam sve na suzdržanost kako bi se izbjegla bilo kakva daljnja eskalaciju sukoba, što jeu interesu zemlje i cijele regije", rekao je Stoltenberg u priopćenju i izrazio "zabrinutost zbog izbijanja naizgled etničkih sukoba u Europi u bivšoj gorućoj regiji".
" Važno je da svi politički lideri rade zajedno kako bi se vratio mir i provela transparentna istraga koja će razjasniti što se dogodilo", dodao je Stoltenberg, iako je makedonski MUP objavio fotografije uhićenih i glavni tajnik NATO saveza ne bi pogriješio da ih je otvoreno nazvao teroristima.
Video: Uhićeni teroristi u Kumanovu
Stoltenberg je rekao da je slijedi razvoj događaja "s velikom zabrinutošću", te izrazio "sućut obiteljima onih koji su poginuli ili ozlijeđeni."
Tko je pažljivo pročitao izjavu Jensa Stoltenberga primijetio je da glavni tajnik NATO saveza, govoreći o situaciji u Makedoniji, ne želi citirati službeno priopćenje vlade o događajima u Kumanovu.
Posebno upada u oči što je Jens Stoltenberg bio posebno obazriv da ne koristi riječ "terorist" kada govori o ubijenim i uhićenim napadačima. S druge strane, NATO savez poziva sve da pokažu hladnoću i smirenost, te da se provede istraga o onome što se dogodilo, pišeIllyriapress.
Premijer Nikola Gruevski je na tiskovnoj konferenciji izjavio kako se makedonska policija u Kumanovu obračunala s oružanom terorističkom skupinom.
"Mi nismo u ratu s Albancima", kazao je Gruevski, dodajući da su i albanski časnici sudjelovali u operaciji.
Međutim, čini se da NATO ne prihvaća njegovu verziju događaja i traži "transparentnu istragu".
Doduše, NATO ne pobija navode makedonske vlade, ali zahtijeva istragu o tome što se dogodilo. No, Makedonija, iako jest u procesu pridruživanja, nije članica NATO saveza, a koliko je poznato, nije ni NATO kolonija da bi primala zapovjedi od Jensa Stoltenberga.
Prema službenim podacima, u Kumanovu je ubijeno 14 pripadnika naoružane terorističke skupine i 8 policajaca. Situacija je i dalje nejasna, jer su uhićeni teroristi nosili znakovlje Narodne oslobodilačke armije, ali je potvrđeno da je riječ o albanskoj ekstremističkoj skupini.
U sjedištu NATO saveza su prešutjeli jedan izuzetno važan detalj, a to su veze jednog od pripadnika terorističke skupine s bivšim američkim veleposlanikom u Skoplju, Paulom Wohlersom, kojega je nedavno na tom mjestu zamijenio Jess L. Baily.
Naime, Fadil Fejzullahi za kojeg kosovski mediji tvrde da je ubijen u jučerašnjoj akciji, jedan je od vođa bivše OVK i na internetu su njegove fotografije u društvu bivšeg američkog veleposlanika u Makedoniji Paula Wohlersa, što je vrlo zanimljiv detalj, prenosi agencijaMINA.
Kasnije su se pojavile oprečne informacije i jedan od vojnika OVK tvrdi da je Fejzullahi ranjen, ali da nije mrtav, prenosi albanski Portali Online.
Što je bivši američki veleposlanik u Makedoniji radio u društvu Fadila Fejzullahija nije poznato, no, očito je da je zapovjednik takozvane "Oslobodilačke vojske Kosova" i član ove terorističke skupine imao prijatelje na visokim mjestima u američkoj diplomaciji.
Fejzullahi je također objavio fotografije i u društvu Zorana Zeva koje su snimljene na jednoj konferenciji za novinare.
Na njegovom Facebook profilu stoji kako su "Albanci žrtve Udbe", a kritizira makedonsku vladi u podržava događanja oko "bombi" Zorana Zaeva, lidera takozvanim makedonskih "socijaldemokrata" koji svojim "bombastičnim snimkama prisluškivanja" želi srušiti "diktaturu Nikole Gruevskog".
Fejzullahi je redovito objavljivao vijesti vezane uz aktivnosti OVK na Kosovu i diskriminaciju Albanaca koju provodi vlada Gruevskog i od strane VMRO-DPMNE, ali i njegov sunarodnjak u vladi Ali Ahmenti.
Iako Fejzullahi nema Twitter račun, njegova slika s bivšim američkim veleposlanikom u Skoplju Paulom Wohlersom, snimljena prošle godine, od jučer se može naći na toj društvenoj mreži, prenosi makedonska Republika.
Bivši veleposlanik u Skoplju, Paul Wohlers, je služio u Uredu za poslove Južnu Aziju 1993-1994, a nagrađen je mjestom veleposlanika u Nikoziji, Cipar, gdje je bio od 1997. do 2000. godine, kada se vraća u Washington. Od srpnja 2004. do srpnja 2007. Wohlers služio kao zamjenik šefa Misije pri Veleposlanstvu SAD-a u Skoplju, a za 2005. je bio i otpravnik poslova. Tada bio unaprijeđen za direktora Ureda poslova i regionalnih sukoba Kavkaza u Uredu za europska i euroazijska pitanja američkog State Departmenta, gdje je radio od kolovoza 2007. do kolovoza 2011. godine, kada je potvrđen za veleposlanika u Makedoniji, stoji u njegovom životopisu na stranicama State Deprtmenta.
U prosincu 2014. ga mijenja Jess L. Baily, koji dolazi iz američkog veleposlanstva u Ankari.
Paul Wohlers je stručnjak za sukobe na Kavkazu i izvrsno poznaje Makedoniju, a kao što vidimo ima jake veze sa zapovjednicima bivše albanske OVK. Ne treba zaboraviti da su u vrijeme službe Jessa Bailya kao američkog veleposlanika u Turskoj buknuli "spontani" prosvjedi u Parku Gezi u Istanbulu, koji su bili usmjereni na rušenje vlade tada još premjera Erdogana. Nakon što je Erdogan potvrdio svoju pobjedu na izborima i kada je bilo jasno da će ga teško moći svrgnuti s vlasti, posao Jessa Bailya gubi smisao i postavljaju ga za američkog veleposlanika u Skoplju. Rječ je, dakle, o dvojici izuzetno vještih diplomata, iako Baily nije ispunio zadaću, te uz pomoć Fethullaha Gülena i prosvjeda u Parku Gezi nije srušio Erdogana, bez sumnje je u Turskoj stekao vrijedno iskustvo.
Izgleda da NATO savezu treba"nova i transparentna istraga" kako bi se skrili tragovi koji terorističku skupinu u Kumanovu mogu povezati s Paulom Wohlersom, veleposalanikom Bailyem. Potrebno je ukloniti taj "mali problem", dok se za ostalo ne moraju brinuti, jer su Pentagon i NATO savez sigurni da sve što se događa unutar američke vojne baze "Bondsteel" na Kosovu ionako neće izaći u javnost.
Za kraj treba reći da svi teroristi imaju zanimljiv životopis i bili su mahom tjelohranitelji albanskih političara. Kako prenosi makedonski portal Plusinfo, Dene Shehu i Beg Rizaj su bili članovi osiguranja predsjednika makedonske partije Demokratske unije za integraciju Alija Ahmetija i bivšeg premijera Kosova i predsjednika AAK Ramusha Haradinaja.
Iako za sada nema službenih potvrda, Shehu je navodno bio član OVK i sudjelovao je u sukobima na Kosovu 1999. godine i u Makedoniji dvije godine kasnije, poslije čega je bio tjelohranitelj Ahmetija.
Rizaj je takođe bio pripadnik OVK, u zoni kojom je zapovjedao Ramush Haradinaj, a poslije završetka rata postao je član njegovog osiguranja.
Plusinfo navodi, pozivajući se na albanske medije, da je jedan od uhapšenih, Sami Ukshini, bio pripadnik OVK i Oslobodilačke nacionalne armije u Makedoniji, što je i slučaj sa Muhametom Krasniqijem, javlja kosovski Info-ks.net.
ANALIZA: Kako se Makedonija našla u središtu interesa velikih super-sila
Fotogafije Fadila Fejzullahija s bivšim američkim veleposlanikom u Skoplju, Paulom Wohlersom i (slika 2) gdje podržava kampanju "objavljivanja bombi" oporbenog lidera Zorana Zaeva:
Извор: “http://www.altermainstreaminfo.com.hr“
|