Vojno-politički analitičar Miroslav Lazanski ocenio je da nekim zapadnim centrima moći odgovara da održavaju atmosferu napetosti na prostoru Balkana, pre svega, u Republici Srpskoj, Srbiji i Makedoniji, jer onda mogu da arbitriraju, da se mešaju u unutrašnje stvari tih zemalja i da budu faktor koji tamo odlučuje.
Povodom izjave visokog funkcionera Jedinstvene Rusije Sergeja Železnjaka da se iza protesta u Beogradu na kojima su registrovani zaposleni u američkoj Ambasadi, ali i iza ranijih protesta u Banjaluci i Makedoniji, krije namera spoljnih snaga da destabilizuju Balkan, Lazanski kaže da “miran Balkan ne odgovara zapadnim činovnicima jer ih izbacuje iz igre”.
– Nekim centrima moći odgovara neki oblik kontrolisane napetosti i malo pojačavanje i spuštanje tenzije jer tako imaju kontrolu nad celim regionom ili bar pokušavaju i misle da je imaju. Nekim centrima moći ne odgovara potpuna stabilizacija Balkana, jer čim je potpuna stabilnost onda oni više nisu u igri – rekao je Lazanski.
On je naveo da nestabilnost odgovara brojnim evropskim činovnicima, koji su beznačajni u svojim zemljama, a svoje karijere za veliki novac nastavljaju u BiH, gde postaju jako važni.
Kada je reč o protestima u Beogradu, Lazanski je konstatovao da obrazloženje da svako, pa i činovnici američke Ambasade imaju pravo da šetaju – zvuči demokratski, ali da je očigledno da to ima svoju pozadinu.
Govoreći o stalnim pritiscima na zemlje Balkana da se integrišu u NATO, Lazanski je rekao da podržava ono što je o tom procesu rekao predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, a to je da o tom krupnom pitanju građani odlučuju na referendumu.
– Možda na NATO u Evropi neko gleda drugim očima, ali mi imamo svoj pogled. NATO je bombardovao Republiku Srpsku 1995. godine, a Srbiju 1999. godine. Ne bih se složio sa onim koji kažu – treba manje emocija i hajde da pokušamo da zaboravimo bombardovanje i taj osiromašeni uranijum – rekao je Lazanski.
On je naveo da je nužno postaviti pitanje u čemu je svrsishodnost NATO-a, širenja Alijanse i stalnog “usisavanja novih zemalja”.
Извор: “Srna, Web-tribune“
|