У ствари док америчке политичке марионете из Пољске, Шведске и земаља Балтика намећу ЕУ конфронтациони дневни ред Источног партнерства, рационалне политичке снаге других европских земаља концентрисале су се на тражење начина узајамно корисне сарадње са Русијом. Ова чињеница је постала очигледна када се у ЕУ није нашло материјалних могућности да подрже проевропски курс Кијева новчаним дотацијама.
ЕУ има проблеме са новцем и сваки покушај да се Украјини да чак неколико милијарди евра на превладавање економских последица трговинског рата са Русијом одмах ће изазвати жестоку политичку кризу у ЕУ. Брисел и Берлин намеђу Југу и Истоку ЕУ режим строге штедње и чак више или мање стабилне европске земље приморане су да смање трошкове. У том контексту Украјини се не сме давати новац – европски бирачи неће схватити зашто морају да плаћају од својих пореза сан Хилари Клинтон, Збигњева Бжезинског, Кличка и Јацењука. Грчка, Италија и Португалија већ више пута су алудирале да новац ЕУ треба да се троши на спас економија земаља ЕУ, а не за разне геополитичке авантуре.
У новој години председавање ЕУ је прешло Грчкој, чији руководиоци су одмах ставили до знања да наставак покушаја да се Украјина одвоји од Русије није приоритет Атине. Потпредседник владе и министар иностраних послова Грчке Евангелос Венизелос директно је изјавио да постоји одлука да се окрене политички вектор ЕУ са Истока на Југ, алудирајући на одустајање од форсираног гурања Источног партнерства. На пролеће ће бити одржани избори за Европски парламент, на којима ће евроскептичне партије добити ако је веровати анкетирањима, око 30% гласова. Изгледа да ће ускоро бриселски чиновници бити концентрисани на очување саме ЕУ и брзо ће заборавити Украјину.
Европа очигледно одустаје од планова конкренте подршке Евромајдана. Принцип је прост – ништа осим речи. Новопечени министар иностраних послова Немачке критиковао је Русију за коришћење економске слабости Украјине, али је одбацио предлог да дође у Кијев и притисне Јануковича. Шта више, шеф немачке дипломатије директно је осудио покушаје да се Украјина доведе у ситуацију избора између Европе и Русије, чиме је веома разочарао кијевске опозиционаре.
Резултат Евромајдана жалостан је за иницијаторе – велики новац им неће дати, европска подршка се топи, а резигнација кијевљана расте. Посланик странке Баткивштина Анатоли Гриценко признао је да се на Евормајдану у Кијеву окупља све мање људи. Очигледно на тргу су остали само они за које је немогућа спознаја потпуног неуспеха покушаја промене власти у Украјини.
(Глас Русије)