Сајентолози преузимају власт у источној и средњој Европи?
(Вејн Мадсен)
Готово истовремени долазак на власт Арсенија Јацењука, председника прелазне владе Украјине и Андреја Киске, председника Словачке побудио је страх да окултна Сајентолошка „црква“ са седиштем у САД преотима власт у Средњој и Источној Европи.
Оснивач сајентологије, Рон Хабард, писац научнофантастичних прича, покренуо је своју религиозну секту 1954. Много разочараних припадника такозване „цркве“ касније је тврдило да су се Хабардови мотиви тешко могли сматрати духовним. Тврдили су да је тражио начин да се обогати злоупотребама пореских олакшица које је религиозним организацијама гарантовао Порески закон САД. Други критичари сајентологије терете Хабарда да је сарађивао са МК-УЛТРА програмом ЦИА и користио своју цркву као параван за операције контроле ума које је спроводила ЦИА.
Оно што несумњиво важи за сајентологију јесте склоност секте да своје активности и крајње циљеве обавија велом тајне. Сваки пут када је секта, или „култ“, како неки тврде, у вестима, руководство Сајентологије улаже напор да ућутка критичаре кроз застрашивање, малипулацију јавним медијима попут Википедије, уз контролу чланова у циљу обезбеђивања потпуне тајности.
Након државног удара који је Запад финансирао против режима председника Виктора Јануковича у Украјини, појавила се информација да је Јацењук, несумњиви миљеник вашингтонских неоконзервативаца попут помоћника државног секретара задуженог за Европу Викторије Нуланд, било формални припадник сајентологије, било прекаљени посвећени члан култа, у рангу познатом као „оперативни тетан[1] ниво 6“ или „ОТ-6“.
Јацењук и његова сестра, која живи у Калифорнији, оштро демантују ма какву своју повезаност са сајентологијом. Ипак, Јацењукови контакти са култом далеко превазилазе његово поштовање према филмском глумцу Тому Крузу, главном покровитељу сајентологије.
Неки извори наводе да је Јацењук дипломирао сајентолошкој школи „Дијанетика[2]“ у Кијеву 1998. Сајентологија своје главно представништво у Украјини има у Улици Иване Мазепи број 14 у центру Кијева, поред златно-куполног Манастира светог Михаила Украјинске православне цркве. Јацењук је наводно приступио тој религији док је радио као консултант у Авал банци. Ту банку, четврту по величини у Украјини, преузела је аустријска Рајфајзен банка 2005. Рајфајзен банка је повезана са финансијским изнудама припадника сајентологије у Немачкој. Кажу да је Јацењук такође приступио сајентолошкој организацији Море[3], елитни одред секте, у исто време када је почео да ради за Авал банку.
Јацењукови жена и деца су, као и његова сестра, живели у Санта Барбари , у Калифорнији. Јацењукова сестра оштро негира да је припадник сајентологије у рангу „оперативни тетан 4“ (ОТ-4). Било како било, постоје извештаји о Јацењуковом састанку са вођом сајентолога Дејвидом Мискевиџом, у Калифорнији 2009.
Андреј Киска, новоизабрани председник Словачке, одбио је оптужбе свог супарника, премијера Роберта Фица, по којима пребогати тајкун има везе са сајентолозима. Изгледа да су оптужбе потекле од чињенице да је Кискину аутобиографију објавила издавачка кућа коју поседују словачки сајентолози.
Киска је реагујући на Фицове тврдње, 18. марта попунио кривичну тужбу против Фица. Међутим, злоупотреба судског парничког поступка како би се одбила свака оптужба заштитни су знак често немилосрдних покушаја сајентолога да угуше критике на свој рачун.
Фицо оптужује Киску и сајентологе да су покушавали да преузму власт у Словачкој. Фицове оптужбе се подударају са онима које је против секте поднео Федерални истражни биро 70-тих и 80-тих. Неколико сајентолога су ухваћени док су покушавали да се инфилтрирају у бројне федералне агенције САД, укључујући Службу интерних прихода САД, Управу за сузбијање дроге, Министарство за рад, Министарство спољних послова, Управу за храну и лекове, Комисију за атомску енергију, Селективни сервисни систем, Федералну комисију за трговину, Пошту САД, Обалску стражу САД, Морнарицу САД и Министарство правде. Откривено је да је неколико сајентолога украло деликатне и поверљиве докуменате владе. Поред Сједињених Држава, откривено је да су сајентолози продрли до виших степена управе провинције Онтарио у Канади, неколико канадских полицијских управа, Министарство унутрашњих послова Велике Британије и канцеларију француског председника Франсоа Митерана. Сајентологија је такође покушала да задобије утицај у владама Аустралије, Јужне Африке и Зимбабвеа.