Ако Брисел тако лоше управља својим „протекторатом", зашто на улице градова не излазе са плакатима ЕУ, шта радите са нама!
Не искључујем да ускоро могу да се појаве и слични натписи. Сада многи Босанци сањају како да отпутују у ЕУ: за оне који не могу да нађу посао буквално од средине 90-их другог излаза нема. Они сада немају за шта да се боре, осим да се уклоне баријере са ЕУ, али Брисел не планира да их уклања, и Босанци треба то да схвате...
А овде би било занимљиво навести речи „дежурног за Балкан" у структурама ЕУ Јелка Кацина. Он сматра да је овим демонстрацијама БиХ учинила искорак у правцу ЕУ.
Исто су прво говорили о Тунису, Египту. Француски мислилац Бернар-Анри Леви је изјављивао да се на Мајдану решава мал те не судбина Европе, заборавивши да је пре неколико година то исто рекао за Грузију. Јасно је да сваки протест, народни или онај који може да се представи као народни, прво се прихвата позитивно у редовима либералне интелигенције. Прво нико посебно не улази у суштину конфликта, као у случају Сирије, и тек годину дана касније отварају им се очи на то ко се у ствари бори против режима – исламисти и радикали.Сада је у Украјини иста ситуација: два месеца су викали како је лепо борити се против тоталитаризма, и тек сад су видели страшне ствари попут свастике на Мајдану.
Ми смо већ толико пута поменули Обојене револуције да је време да се сетимо – поводом ситауције у БиХ изјаснио се и познати идеолог ненасилне борбе, добро знан у Украјини Срђа Поповић. Он је између осталог скромно приметио: ми радимо на позив, а из Босне нас за сада нису звали. Све то наводи на помисао: не може ли ова гомила гневних становника Федерације да постане инструмент у рукама оних чије интересе представља господин Поповић.
Сваки протест прво може да буде стихијски, али практично није било случајева да га не користе политичари. Поповићева изјава је као оглас на сајту. Јасно је да он нуди себе у улози најамника онима који желе да искористе дати конфликт у своје циљеве. А биће таквих, не треба сумњати. Многи су спремни да лове у мутној води БиХ, тако да је вероватно да ће Поповић бити тражен овде као што је био тражен у Украјини.
(Глас Русије)
12 февруари 2014