Празнина КОЈА сјае: Македонија Wednesday, 2025-01-08, 5:37 PM
Welcome Guest | RSS
Main | Православен календар | Sign Up | Login
Main Menu
Main Menu
Општество [70]
Main Menu
Statistics
Rate my site
Total of answers: 5
Statistics
Login form
Search
Site friends
  • Create a free website
  • Online Desktop
  • Free Online Games
  • Video Tutorials
  • All HTML Tags
  • Browser Kits
  • Main » Православен календар » Општество » Општество

    Gde i zašto će početi treći svetski rat – Japansko kineski sukob kao uvod (3дел)

    Gde i zašto će početi treći svetski rat – Japansko kineski sukob kao uvod

    Ko koga tera u Treći Svetski rat i zbog čega

    Amerikancima i Evropljanima najviše odgovara dug i iscrpljujući rat Kine i Japana sa ograničenim geografskim dometom. U tom slučaju, oni bi snabdevali obe strane vojnom opremom i tehnologijom, zaduživali bi kreditima obe zemlje da mogu duže i uspešnije da ratuju a zauzvrat bi dobijali jeftine kineske i japanske proizvode.  Jednim udarcem bi sredili obe zemlje, koji su jaki ekonomski takmičari na globalnom nivou. Zbog toga što je Japan na ostrvima, taj scenario deluje logično na prvi pogled, iako bi Japanci sigurno iskoristili svaku priliku da udju što dublje u kinesko tlo, bude li mogućnosti.

    Nezgodno u svemu tome je što je teško proceniti vojnu snagu Kine. Ukoliko Kina pokaže silu veću od očekivane, a to se može desiti, Kina bi lako mogla u ratnom naletu da svoje snage prelije van granica Kine i okupira Južnu Koreju, odnosno pomogne Severnoj Koreji da to uradi, i da možda zakači još par zemalja Indokine. Zato se taj projektovani sukob u najavama i naziva Treći Svetski rat, jer se lako može raširiti.

    No, u ovim hipotezama postoje i nekoliko naizgled neverovatnih teza i scenarija koji nisu vidljivi na prvi pogled. Jedna od mogućnosti je da postoji dogovor izmedju Kine i Amerike da rat sa Japanom bude okidač za rat Kine i Rusije. Naime, u prvom delu sukoba sa Japanom, Kina bi dobila neke teritorije i ustupke, a zauzvrat bi otvorila front sa Rusijom. Rusija i Kina su danas u dobrim odnosima, ali to je mir kao i svaki drugi u svetskoj istoriji, znači nestabilana. Rusija i Kina dele dugu granicu, koja je spontano nastala u vreme dok je Kina bila državno slaba, i Kina bi sigurno našla razloge da napravi reviziju rusko kineske granice i dodje do delova Sibira i sirovina koje joj trebaju. To je tek Treći Svetski rat.

    Amerikanci i Evropljani bi se vrlo radovali tom scenariju, jer bi u tom slučaju Evropa brzo ušla u rat sa Rusima i nadirala preko Ukrajine prema Sibiru koji tako priželjkuje. Zato se sada i vodi bitka za Ukrajinu, jer je ona poligon i kapija Sibira i naftnih polja. U tom scenariju, Kina i Evropa bi podelili Sibir i Rusiju, uz Američku asistenciju. To je razlog zašto Rusija ubrzano razvija nuklearni program i vojne snage, jer Rusi nisu naivni da ne mogu da pretpostave takav razvoj dogadjaja.

    Neko bi se upitao, pa zašto onda Kina odmah ne ide na Rusiju? Zato što Kina treba da iskrvari, treba da oslabi, da ne postane imperija broj jedan u svetu. Jer svaka svetska imperija ima samo jedan cilj, da se širi. Pa ili će se Amerikanci i Evropljani širiti, ili će to činiti Rusi, Indijci, Kinezi.

    Kao i u svakom ratu, i Treći Svetski rat ima svog ključnog igrača, koji ulazi u odredjenom momentu u rat i rešava ga. Ta ključna poluga u ovoj geostrateškoj igri je Indija. Indija i Pakistan donekle, su kontrateg koji treba da nadzire tok igre. Zadnjih dve decenije uz pomoć američke i britanske podrške, Indija je samostalno razvila svemirski program, a to će reći nove vojne tehnologije. To je zemlja koja ima ogromne ljudske resurse, jedine dostojne direktnog sukoba sa Kinom. Jedini vojni problem koji postoji je što Indijska vojska mora da predje visoke Himalaje da bi ratovala sa Kinom, no ni to nije nemoguće, trenirali su zadnjih decenija taj scenario u sukobu sa Pakistanom.

    Iran je takodje zemlja sa kojom se pregovara da bude na strani saveznika, s obzirom i da je Iran respektabilna vojna sila. Iran, iako se ne graniči sa Kinom, treba da bude vojna, ideloška i materijalna podrška islamskim revolucionarima u Kini.

    Jer, još jedan od mogućih scenarija je da se Kina rasparča izmedju Indije, Japana, Koreje i Rusije. Ta ideja Evropljanima i Amerikancima takodje nije mrska, jer su to već ranije radili a odgovaralo bi im i danas. Slaba Kina im je mnog draža i milija opcija od jaka i nezavisna Kina.

    Rating: 0.0/0
    Views: 199 | Added by: Вељанко
    Total comments: 0
    Only registered users can add comments.
    [ Sign Up | Login ]
    Copyright Празнина која сјае © 2025