SAD potvrdio odluku o RT-u kao “stranom agentu” – Svoj zakon danas usvaja Rusija
Ruska televizija RT, osnovana uz potporu države, registrirana je u Sjedinjenim Američkim Državama kao “inozemni državni agent”. Sankcionirana je zakonom koji u Americi postoji desetljećima, prenosi Radio Slobodna Europa, po svom utemeljitelju poznatiji kao “Radio Langley”. Cilj zakona je “ograničavanje stranih vlada u širenju propagande u Sjedinjenim Američkim Državama”.
Podnošenje zahtjeva protiv televizije RT, odnosno američke operativne jedinice T&R Productions LLC, datira od 10. studenog, a Ministarstvo pravosuđa je zahtjev potvrdilo kasno 13. studenog.
“Amerikanci imaju pravo znati tko u ime inozemnih nalogodavaca u Sjedinjenim Američkim Državama svojim djelovanjem utječe na američku vladu ili javnost “, rekao je američki državni odvjetnik Dana Boente.
RT je poručio kako je registracija televizije kao inozemnog državnog agenta flagrantno odustajanje Washingtona od ustavnog jamstva slobode tiska, ali je Boente odgovorio “kako agenti stranih vlada javnosti moraju otkriti osnovne informacije o sebi, što ne zadire u njihovu inhibira slobodu izražavanja i ne ograničava sadržaj informacija koje se šire”.
Lavina je pokrenuta nakon izvješća američkih obavještajnih agencija iz siječnja, koje navodi “kako RT i internetska stranica Sputnik šire dezinformacije, što je bio i dio napora ruske vlade da utječe na predsjedničke izbore 2016. godine”. Konkretni i nesporni dokazi o ovom “uplitanju” još uvijek nisu predočeni.
Uredništvo i uprava američkog RT-a će postupiti po zakonu i registrirat će se kako nalaže sudska odluka.
“Prisiljeni birati između počinjenja kaznenog djela i registracije, izabrali smo potonje, a istovremeno čestitamo američkoj slobodi govora i svima onima koji još vjeruju u nju”, ironično je rekla Margarita Simonyan. glavna urednica RT-a.
RT se tako našao u društvu najmanje šest stranih medijskih kuća koje su trenutno registrirane kao “inozemni agenti”, uključujući kanadski CBC, japanski NHK i China Daily.
U Moskvi su poručili kako će Državna Duma usvojiti zakon prema kojima se i u Rusiji neki strani mediji mogu smatrati “stranim agentima”.
Andrei Isajev, zamjenik predsjednika parlamentarnog kluba stranke Ujedinjene Rusije, izjavio je kako bi na spisku mogli naći Radio Slobodna Europa / Radio Liberty, Voice of America, CNN i njemačka javna televizija Deutsche Welle. Predsjednik Vladimir Putin je 11. studenog rekao da bi neki od prijedloga o kojima raspravlja parlament mogu biti previše oštri, ali je istaknuo da su ruski mediji zaista napadnuti u Sjedinjenim Državama.
Zapadni kritičari, koji se protive ruskom odgovoru, tvrde kako će zakon Moskve o “stranim agentima” pogoditi takozvane “aktiviste civilnog društva” i tvrde “kako će se ruski odgovor na američki zakon koristiti za ušutkavanje oporbe i obeshrabriti slobodnu razmjenu ideja”.
Ray Finch: “Sud je odluku donio po zakonu o suzbijanju nacističke propagande”
FOTO: Propaganda o ruskoj propagandi
Eurozastupnik iz Velike Britanije Ray Finch je komentirao je situaciju oko američkog odjela televizije RT, navodeći opasnost od kršenja slobode govora.
“RT America, naravno, predstavlja događaje u svijetu uzimajući u obzir ono što je važno za Rusiju. Vrlo je opasno sprečavati ljude da uživaju pravo na slobodu govora”, rekao je Finch.
Dodao je da je zakon prema kojem je televizijski kanal RT America proglašen za inozemnog agenta usvojen prije Drugoga svjetskog rata i danas je potpuno irelevantan.
“Ovaj je zakon usvojen prije Drugog svjetskog rata u borbi protiv nacističke propagande. On je danas irelevantan. Sukladno tome, moglo bi se reći da su BBC America i BBC World strani agenti, budući da šire informacije s britanskog stajališta”, zaključio je Finch.
Američki dužnosnici je poriču da je RT sankcioniran po zakonu iz 1938. godine, koji je usvojen zbog straha od nacističke propagande i širenja lažnih informacija u Sjedinjenim Državama.
Glasnogovornica State Departmenta, Heather Nauert, izjavila je prošlog mjeseca kako je registriranje “jednostavno pokreće kada se entitet ili pojedinac bavi političkom aktivnošću”.
Prilično nejasno tumačenje glasnogovornice Nauert. Možda ona vjeruje da se RT ne bi trebao baviti političkim temama? No, kada bi i bilo tako, kakav bi bio sadržaj televizije?
Ruski odgovor
Trenutno se još ne zna kakav će biti ruski odgovor. Poseban odbor je uputio u Državnu Dumu zakon o inozemnim medijima, od kojih će neki dobiti status “strani agenti”. To će biti mediji koji dobivaju novac iz inozemstva. Kao što smo rekli, zamjenik predsjedatelja parlamentarnog kluba Ujedinjene Rusije Andrej Isajev je rekao da se prema zakonu o medijima kao “strani agenti” mogu proglasiti Radio Slobodna Europa, Deutsche Welle, Voice of America i CNN.
Rasprava će se održati danas i zakon bi trebao biti usvojen kasno poslijepodne.
Odluku o financiranju medija u Rusiji inozemnim sredstvima je donijelo Ministarstvo pravosuđa. Kao što je navedeno u tekstu izmjena i dopuna, stranim mediji koji se mogu proglasiti “inozemnim agentima”, bez obzira na njihov organizacijski i pravni oblik i izvore financiranja, su oni mediji koji primaju novac ili drugu imovinu od stranih država ili državnih tijela, međunarodnih i stranih organizacija, stranih državljana, osoba bez državljanstva ili čak od ruskih pojedinaca i organizacija koji primaju novac iz sličnih izvora. Za navedene medije se može donijeti odluka da obavljaju funkcije “stranog agenta”. Spisak inozemnih medija koji će biti obuhvaćeni zakonom će biti poznat nakon današnje sjednice Državne Dume.
Извор: “LOGICNO.COM“
|